It is worth noting that this meeting was held after achieving the official results of CBT of Boeung O’Svay management committee members selection with the meaningful participations of all community members conducted on 3 May 2023. Boeung O’Svay Tourist Community was initiated by CBT Covid-19 Recovery Project to accelerate the rehabilitation of tourism after the Covid-19 Crisis in rural communities located in the Preah Vihear Temple Resort.
China’s poverty alleviation project turns Cambodia’s far-flung village into modern one
Source: Xinhua Editor: huaxia 2025-04-01 10:00:16BATI, Cambodia, April 1 (Xinhua) -- Started in 2021, a China-aided poverty alleviation project has transformed a formerly isolated and tranquil Tanorn village in Cambodia\'s remote area into a modern one.Situated in Takeo province\'s Bati district, roughly 60 km south of the capital Phnom Penh, Tanorn village has a total area of 72 hectares and is home to more than 130 households with over 600 people.The tiny village with less access to roads, no clean water, no electricity, no school, and no health center, has totally changed when the China Foundation for Peace and Development funded a poverty alleviation project, which was carried out by Cambodia\'s Civil Society Alliance Forum.Por Sokhim, a 51-year-old Tanorn villager, said her livelihood have significantly improved after the project has been implemented in the village, saying that prior to the project, her entire family relied on rice farming, but after the project, she has run a grocery as her husband opened a motorcycle repairing shop at home.\"In the past, it is difficult for us to do business because there were no good roads. All roads were unpaved and dusty, and few people traveled in and out of the village,\" she told Xinhua on Sunday.\"But since China has funded a poverty alleviation project in my village, we have got concrete roads, sewage system, solar power, and particularly clean water,\" the mother of four added.She said the project has not only turned the poor and dirty village into a modern one, but also significantly changed the livelihoods of the villagers through helping them to create clear occupations.\"I would like to thank the Chinese people for helping reduce poverty in my village. I\'m very happy. I can\'t find anything that makes me happier than this,\" Sokhim said.