Donation of 300 Bicycles Help Students in Kampong Speu Province commute to their Schools
Kampong Speu: In the morning of 5 December 2023, Distribution Ceremony of 300 Bicycles supported by China Foundation for Rural Development (CFRD) through CSAF was held at Tuol Skor Primary School located in in Thnal Dach village, Preah Khae commune, Borseth District, Kampong Speu Province.
Speaking in this event, Mr. Kevin Wang, a representative of CFRD and on behalf of its partners, including Hello Inc. and the COSCO SHIPPING CHARITY FOUNDATION of China expressed his high appreciation to CSAF for providing excellent cooperation to the Chinese side in facilitating with local authorities, including the District Education Office and the Administration in Borseth district to provide this mean of transportation to students which is a great incentive for their studies.
Mr. Kong Chhay, Deputy Governor of Borseth District expressed his supports the close cooperation between the civil society of our two countries, Cambodia and China, and he also sincerely thanked CSAF And CFRD, who have mobilized a lot of assistance from civil society and international companies to contribute to respond to the real needs of Cambodian people. He also highlighted that today’s bicycle donation is a further testament to the fact that CSAF has been contributing to the development of human resources in Kampong Speu Province.
While Dr. Chhem Chamnan, President of the Cambodian Bus Association and representative of Our Brothers Foundation also expressed his admiration and gratitude to CSAF, CFRD, Hello Inc. Company, and the COSCO SHIPPING CHARITY FOUNDATION, which provided 300 bicycles to poor and disadvantaged students at Tuol Skor Primary School. Today’s donation is largely contributed to the implementation of the Pentagon policy of the Royal Government of Cambodia under the wise leadership of Samdech Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia in the development of human capital and to contribute to building a shared destiny community of humanity as well.